Ev dekorasyonunda bir öncü...

MUTFAK DOLABI NEDİR ?

Mutfak Dolabı Nedir? Nasıl Üretilir?


Mutfak dolabı, büyük çoğunluğu ağaç mamüllerinden üretilmiş olan saklama ünitesidir.

Mutfak dolabı kavramının oluşmadığı yıllarda kullandığımız Tel Dolap ve Terek‘ten günümüze kadar yapımında kullanıldığı malzeme ve görünüm olarak çok değişime uğramıştır.
Mutfak Dolabı Nasıl Üretilir?


Günümüzde mutfak dolapları iki ana maddeden üretilir, MDF ve SUNTA

Dolapların gövdeleri, üzeri melamin kaplanmış MDF yada SUNTA dan (mdflam, suntalam) üretilir.

Bu gövdeler daha önceden hazırlanmış standart ölçülerde olabildiği gibi genelde kişiye özel üretim yapılmaktadır. Biz firma olarak müşterinin mutfağına özel ölçülerde projelendirip gövde üretimini öyle yapmaktayız.

Projelendirilen mutfak için gerekli ölçülerde kesilen sunta veya mdf açıkta kalan kenarları PVC bant ile özel makinelerde bantlanarak birbirlerine vidalanır ve 4 mm arkalık çakılarak duvara monte etmeye hazır hale getirilir.

MDF mi SUNTA mı?


Aslında doğru olan hafif ve vidalanmaya daha müsit olan sunta kullanmaktır, fakat insanlarda mdf'nin daha sağlam olduğu inancı vardır ve bu yüzden ısrarla mdf isterler.

 Evet mdf yüke karşı daha dayanıklıdır fakat mutfak dolabı olarak görev yaptığı yerde bu dayanıklılığa ihtiyaç yoktur, ihtiyaç olmadığı halde neden daha ağır bir malzemeyi kullanıp duvara ve bağlantı ekipmanlarına daha fazla yük bindirelim ki?

 Suya ve neme karşı dayanıklılıkları ise pek farklı değildir. MDF su aldığında 4 mm şişerken SUNTA 8 mm şişmektedir, yani su aldığında ikiside formunu kaybetmektedir.

Kapaklar Nasıl Üretilir?


Kapaklar dolabın gövdesi tamamlandıktan sonra ölçülendirilip seçeneğe göre üretime geçilir.

 Seçenekleri Profil, Düz Kapak, Membran, Süper Parlak olarak sıralandırabiliriz.

Biz sizi arayalım !

Siz formu doldurun, danışmanımız sizi arasın, aklınızdakileri cevaplayalım.